Robert Penn Warren, Nocny jeździec

Dostępność: dostępny
Cena: 5,43 zł 5.43
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Robert Penn Warren, Nocny jeździec. Przełożył Kazimierz Piotrowski.

Ostatni dzwonek, żeby kupić książkę opisującą amerykańskie południe nieocenzurowaną. To znaczy książka była oczywiście ocenzurowana, bo w PRL-u każda musiała być (tę ocenzurował pracownik Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk ukryty pod numerem służbowym 'N-9' - jeśli wierzyć 'stopce'), ale cenzura sowiecka była ukierunkowana na inne cele, niż współczesna cenzura 'politycznej poprawności' (choć obie te cenzury rodzi ta sama ideologia marksistowska). Oto biały pisarz pisze o plantacjach tytoniu na południu Stanów... . Wszystko zakazane (jeśli nawet jeszcze nie wszystko, to niebawem na pewno) - poczynając od koloru skóry autora, kończąc na temacie i bohaterach. I nie jest ważne co i jak pisał: 'biały mężczyzna' - z definicji - nie mógł napisać nic wartościowego, zwłaszcza o tamtych sprawach i krainach. No i mamy problem: co zrobić z książkami, które nie pasują do obowiązującej ideologii politycznej? Spalić (jak to robili niemieccy socjaliści narodowi) czy zmielić (jak to robili sowieccy socjaliści międzynarodowi)? Kto by pomyślał, że książki wydawane oficjalnie w PRL-u przemienią się w drogocenne wydawnictwa "podziemne"? Kto by pomyślał, że przeszłość (czyli to, co zdawałoby się minione bezpowrotnie) będzie podlegała manipulacji ideologicznej na równi z teraźniejszością? Orwell?

Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1965. Wydanie I. Stron 440. Okładka miękka. Książka w stanie bardzo dobrym, okładka nosi naturalne ślady czytania (wszystko widać na zdjęciach).

(Opis treści książki oraz zdjęcia są chronione prawem autorskim. Przypominamy tym wszystkim, którzy cytują - głownie w internecie - nasze recenzje i kopiują nasze zdjęcia bez podania jako źródła Antykwariatu Domowego. Zamieszczanie i publikowanie bez naszego zezwolenia naszych opinii i zdjęć oraz przypisywanie ich sobie jest zwykłą kradzieżą i jest, w związku z tym, prawem ściganym czynem przestępczym. Litości! Czy naprawdę tak trudno napisać kilka zdań samemu lub samemu zrobić kilka zdjęć?! Przecież kradzenie takich błahostek i drobiazgów tylko ubliża inteligencji kradnącego. Złodziej, który sam dla siebie nie ma szacunku? "Złodziej! I pijak! Bo każdy pijak to złodziej!" (by zacytować ekspedientkę z filmu "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz" - tak należy podawać źródło:) 

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl