Elektronika sentymentalna, czyli sztuczna inteligencja w powijakach: pierwsze urządzenia do gier elektronicznych, pierwsze komputery, pierwsze urządzenia peryferyjne, pierwsze gry komputerowe,... . Commodore, Atari, Spectrum, Game Boy, IBM PC, itd. Pierwsze gaworzenie i pierwsze kroki cudownego dziecka, które przeobraziło i otworzyło świat, albo pierwsze lata potwora, który ten świat pochłonął i zniewolił. Ale kto - patrząc na gaworzące dziecko - może powiedzieć czy wyrośnie z niego bohater, czy potwór? Niewinność lat pierwszych. Małe dzieci zawsze budzą radosne nadzieje: dzieciństwo jest obietnicą - dojrzałość (z reguły) jest rozczarowaniem (chwała Bogu nic na tym świecie nie jest wieczne:)
Bolek i Lolek na tropie zaginionej księgi ortografii, płyta CD
Płyta zawiera czternaście gier i zabaw ortograficznych. W grach może brać udział kilku graczy jednocześnie. Bolek i Lolek, którzy w prawie wszystkich filmach nie powiedzieli ani jednego słowa, tutaj pomagają nauczyć się poprawnego pisania aż 3500 słów (tj. około 1/3 wszystkich słów, jakimi - jak twierdzą pogodni optymiści - posługuje się przeciętny Polak). Małomówni, ale ponadprzeciętnie piśmienni - zwłaszcza jeśli chodzi o słowa stwarzające problemy.
Bolek i Lolek, Pamiątki z podróży, CD ROM dla Windows
Gry i zabawy edukacyjne. Dzieci poznają świat w jednym z pierwszych polskich programów edukacyjnych dla Windows. Wersja z 1997 roku.
Commodore 64, instrukcje obsługi
Komputer - legenda. Rekordzista absolutny: najlepiej sprzedający się komputer w dziejach informatyki. Fascynacja, która ogarnęła dziesiątki milionów na całym świecie. Kiedyś marzenie każdego (no, prawie każdego - niektórzy woleli Atari), dzisiaj powraca z przeszłości przywołany wspomnieniami i ogromnym sentymentem. Oferujemy cały zestaw - za jednym zamachem można przenieść się do 8-mio bitowej, brzmiącej jedynymi w swoim rodzaju dźwiękami (możliwości dźwiękowe C-64 uznano za jeden z najważniejszych wynalazków komputerowych) przeszłości.
Commodore 64. 1351 Mouse. Instrukcja
Myszka, dzięki której C-64 zmieniał się w niemal współczesny komputer. Wystarczyło tylko podłączyć stację dysków, załadować system operacyjny GEOS (rewelacyjny prekursor "okienek", stosowany też w Apple) i C-64 wkraczał na poziom nieosiągalny dla ówczesnych komputerów. Okazywało się, że komputer to nie tylko narzędzie rozrywki, ale i pracy: edytor tekstów, arkusz kalkulacyjny, baza danych, DTP! Pierwszy, przyjazny komputer, na którym - za sprawą GEOS'a - pracowała większość wykorzystujących zawodowo C-64. A jaką nowością była w tamtych czasach myszka, niech świadczy - dzisiaj zabawny - opis działania urządzenia zamieszczony na pudełku.
Commodore 64. Cartridge Expander SV 703
"Cartridge Expander" - dzięki niemu można podłączyć do Commodore'a trzy dodatkowe kartridże. Kartridże to było obowiązkowe wzbogacenie komputera i skokowe powiększenie jego możliwości. Nic zatem dziwnego, że były w powszechnym użyciu. Niestety, C-64 umożliwiał fabrycznie podłączenie tylko jednego kartridża, co w wielu wypadkach stwarzało problemy praktyczne. "Expander" okazał się absolutnym przebojem: sprawił, że do komputera mogły być podłączone trzy kartridże jednocześnie, więc wyeliminował ciągłe ich wkładanie i wyjmowanie. Wygodne przełączniki umożliwiały bezbolesną zmianę trybu pracy oraz reset. Urządzenie proste w pomyśle, solidne w wykonaniu, rewelacyjnie funkcjonalne.
Commodore 64. Cztery kartridże (cartridges). Instrukcje
Rzeczy niezbędne do szybszej, ciekawszej i bardziej efektywnej pracy na Commodore. Cztery kartridże ("cartridges"): Action Plus V.6.0, X, Edytor PL i Melody Maker. Są to moduły z programami, które znacznie zwiększają możliwości komputera. Na oferowanych kartridżach edytor tekstu, program muzyczny oraz różne programy przyspieszające działanie C-64, magnetofonu, stacji dysków, monitora, itd.
Commodore 64. Drukarka MPS 1230 z taśmami. Instrukcja
Drukarka igłowa, która może drukować na oddzielnych kartkach i na perforowanym papierze ciągłym. Dzięki niej (oraz dzięki stacji dysków i systemowi GEOS) C-64 zmieniał się w wyjątkowy komputer. Drukarka czarno-biała rzecz jasna (to wyjaśnienie jest konieczne dla wychowanych na smartfonach, WiFi, bluetooth, itd.). Trzy nowe taśmy (i dwie już nieco zużyte) zapewnią wiele lat spokojnego drukowania. Wydruki z Commodora, podobnie jak brzmienie generowanej przez komputer muzyki, to rzeczy jedyne w swoim rodzaju, o wyjątkowych walorach sentymentalnych. Kwintesencja komputerowego vintage - klasyka sztucznej inteligencji w stylu retro. Drukarka miała nadruki Commodora, bo była przewidziana do współpracy z C-64, ale w pierwotnie była to jedna z drukarek Olivetti, a zatem może współpracować z każdym komputerem.
Commodore 64. Dżojstik "Piłeczka"
Napisaliśmy "dżojstik", a nie "joystick", bo urządzenie ("manipulator drążkowy" - jak brzmi fachowa nazwa, choć w tym wypadku powinno się napisać "manipulator kulkowy" czy może lepiej "piłeczkowy") zostało wytworzone w Polsce. Jest przykładem polskiej przedsiębiorczości, tej niezwykłej polskiej cechy narodowej, którą od wojny próbują niszczyć kolejne pokolenia biurokratycznych, socjalistycznych szkodników. Nasyłani z Moskwy, czy z Brukseli, hodujący własnych, miejscowych popleczników, wspierani całym aparatem państwowym, mają tylko jeden cel: wtłoczyć całe życie, a zwłaszcza gospodarcze i rodzinne, w sztywne ramy administracyjnych paragrafów, poddać całe życie totalnej, państwowej kontroli. Przez walkę ze zdrowym rozsądkiem, tradycją, wreszcie wolnością i prawami naturalnymi chcą doprowadzić do eliminacji każdej formy samodzielnego działania i zdrowego, logicznego myślenia, by każdego - tak spreparowanego i zniewolonego - człowieka uzależnić od państwowych, administracyjnych, urzędniczo i arbitralnie przyznawanych środków. Oto cel: społeczeństwo niewolników, ograniczonych intelektualnie i emocjonalnie, duchowo wyjałowionych, którymi można manipulować najprostszymi, fizycznymi, a w zasadzie fizjologicznymi podnietami i impulsami... Niby zwykły "dżojstik", niby "garażowa" produkcja, a jakże ciekawe świadectwo socjologiczne, pamiątka ze świata wolności, który chyba już nieodwołalnie odchodzi w przeszłość.
Commodore 64. Joystick Speed King
Wyprodukowany w Anglii "Joystick Speed King" kiedy pojawił się w sprzedaży stał się od razu rewelacją. Był pierwszym dżojstikiem, który tak zaprojektowano, by mógł być trzymany w ręce. Co więcej: miał wszystkie przyciski (w tym auto-fire) tuż pod palcami, co umożliwiało błyskawiczną reakcję gracza na wydarzenia. Był wytrzymały, solidny, czuły, trwały i niezwykle wygodny. "Oderwanie od blatu" i ergonomiczny kształt sprawiają, że Speed King sprawdza się doskonale nie tylko w grach, ale również w różnych programach użytkowych, w których ważne jest precyzyjne panowanie nad kursorem.
Commodore 64. Magnetofon DM-6403C, instrukcje
Kaseta magnetofonowa - takie były początki zewnętrznej pamięci komputerów osobistych. Z tym, że magnetofon służył w zasadzie do gier - do poważniejszych zadań należało wykorzystywać stację dysków. Nie było to konieczne, bo dobre programy użytkowe były również na taśmach, ale GEOS już wymagał stacji. Ale nawet z magnetofonem Commodore dostarczał masę uciechy - takie to były czasy. Zwykła kaseta, a gracze mają wypieki z emocji.
Commodore 64. Stacja dysków 1541-II, GEOS. Instrukcje
Stacja dysków, dzięki której C-64 zmieniał się w prawdziwego (8-bitowego) potwora (ach, ten GEOS - system operacyjny, który wyprzedził "okienka"). Kiedyś marzenie każdego posiadacza Commodora, dzisiaj umożliwi przywołanie z przeszłości jedynych w swoim rodzaju obrazów i dźwięków. A jest co przywoływać, bo charakterystyczne i wyjątkowe możliwości dźwiękowe C-64 uznano za jeden z najważniejszych wynalazków komputerowych XX wieku.
Ednet mikrofon na sztywnym ramieniu
Ednet mikrofon na sztywnym ramieniu. Ważne uzupełnienie do kamery komputerowej.
Encyklopedia Optimus Pascal Multimedia, 6 CD-ROM dla Windows
"Encyklopedia" na sześciu CD-ROM dla Windows 3.1 lub 3.11 oraz dla Windows 95. Zestaw tworzą: "Encyklopedia Ptaków", "Encyklopedia Przyrody", "Encyklopedia Kotów", "Encyklopedia Wszechświata", "Historia Świata" i "Jak to działa - fascynujący przewodnik po magicznym świecie urządzeń, wynalazków i odkryć" (ten ostatni tytuł jest bardzo zabawny, by nie powiedzieć, że idiotyczny: wiadomo, że wszystko teraz musi być "magiczne", ale świat wynalazków i magia? Przecież to dwie, zupełnie przeciwstawne, ba! wręcz wrogie sobie rzeczywistości. Połączyć "magię" ze światem techniki mógł tylko ktoś, kto nie rozumie podstawowych znaczeń najprostszych słów, jakiś błyskotliwy specjalista od "martekingu" - czyżby socjolog?). Zabytek dwojaki: po pierwsze dyski są świadectwem początków wirtualnej edukacji. Po drugie świadectwem, jaką niszczycielską siłą jest współczesne, "demokratyczne" państwo, które nie cofnie się przed żadnym przestępstwem (a bywa, że i zbrodnią, czego najlepszym dowodem jest bezkarność "seryjnego samobójcy") jeśli tylko ma w tym jakiś interes. Zniszczenie Optimusa nie przeszło bez echa, bo było to zniszczenie dużej firmy. Ale ile firm mniejszych, albo całkiem małych zostało zmiażdżonych przez post-PRLowskie układy i mafie urzędnicze? Jakim państwem mogłaby być Polska, gdyby nie post-PRLowski nowotwór, który od dziesięcioleci ją zżera, gdyby nie nienasycony pasożyt post-nomenklatury? Resortowa, mafijna gospodarka "wolnej Polski".
43,01 zł
Gra Elektronika "Nu, pogodi" z zegarem i z budzikiem
Ruska wersja gry Nintendo z Wilkiem, który tym razem nie ściga Zająca, tylko próbuje złapać w koszyk spadające jajka. Szaleństwo początku lat 90-tych XX wieku. Teraz sentymentalny gadżet i zabawka przeżywająca drugą młodość. Sentymentalna moda powraca.
105,86 zł
Kamera Logitech
Kamera banalna w swojej archaicznej prostocie. Może być tylko kamerą. Nie udaje też niczego innego. W czasach, kiedy kamery mają mikroskopijne rozmiary ta gwarantuje przynajmniej jedno: tej nie wciągnie odkurzacz, nie zdepcze się jej jak mrówki, nie zje ("ojej, a ja myślałam, że to rodzynka!"), czy co tam jeszcze podsunie fantazja albo nieszczęśliwy przypadek.
Kierownica Logitech Formula Vibration
Pełna nazwa kierownicy: Logitech Formula Vibration Feedback Wheel, oznacza, że podłączona do komputera zachowuje się jak prawdziwa kierownica, że daje wrażenia łudząco przypominające opory, drgania, itp. prawdziwej kierownicy w czasie jazdy.
LEGO Creator. PC CD-ROM, Windows
Gra z 1998 roku (epoka Windows 98). Gra wydana na polski rynek.
LEGO Loco. PC CD-ROM, Windows.
Gra z 1998 roku (epoka Windows 98). Gra wydana na polski rynek.
LEGO Racers. PC CD-ROM, Windows
Gra z 1999 roku (epoka Windows 98). Gra wydana na polski rynek.
LEGO Stunt Rally, PC CD-ROM, Windows
Gra z 2001 roku (epoka Windows XP).
194,41 zł