Jerzy Stempowski, Chimera jako zwierzę pociągowe, Klimat życia i klimat literatury

Dostępność: dostępny
Cena: 36,46 zł

Cena regularna:

36.46
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Jerzy Stempowski. Szkice literackie. Chimera jako zwierzę pociągowe. Klimat życia i klimat literatury. Wybór i opracowanie Jerzy Timoszewicz. 

Zbiór tekstów jednego z najbardziej celebrowanych eseistów, masona dziedzicznego. W tomie I rozważania z lat 1929-1941. Wydawca na okładce określa je mianem "pism przedwojennych". W tomie II rozprawy z lat 1948-1968. Dla wydawcy są to "rzeczy powojenne". Już chociażby z tego powodu, że dla wydawcy wojna toczyła się w latach 1942 -1947 (wyjaśnienie dla socjologów: wojna światowa, o której tu mowa, nazywana jest "drugą" i toczyła się latach 1939-1945) publikacja zwraca uwagę niekonwencjonalnym stosunkiem do rzeczywistości. W środku jest równie "nonkonformistycznie". Oto wyjaśnienie dlaczego "Sienkiewicz wielkim pisarzem NIE był": bo przedstawiał świat oczami bohaterów z XVII wieku i w ich kategoriach świat ów postrzegał, pojmował oraz ich językiem opisywał. Rzeczywiście, czy może być coś bardziej dyskwalifikującego pisarza piszącego w XIX wieku, w niewoli, powieść historyczną o fikcyjnej fabule, niż to, że nie dostosował swojej twórczości do ideologii XX wiecznego socjalizmu? No, drżyjcie narody, jakie zaściankowe zacofanie. "Krytyk i eunuch z jednej są parafii / Obaj wiedzą jak, żaden nie potrafi (Tadeusz Boy-Żeleński).

Czytelnik, seria Polska Krytyka Literacka, Warszawa 1988. Stron 367 i 442. Okładki miękkie. Okładki "po przejściach", ich stan bez litości obnażamy na zdjęciach, ale wnętrza książek w stanie bardzo dobrym (co to się stało, że okładki takie "nadszarpnięte"? Dla poprawy estetyki obcowania zawsze można okładki jeszcze czymś obłożyć, ale wtedy zakryje się wiekopomny wkład wydawcy w kalendarium II wojny światowej. Ot, życie, zawsze jest coś za coś...).

Produkty powiązane

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl