Agatha Christie, Murder in the Mews
Hercules Poirot is faced with four mystifying cases - each a miniature classic of characterisation, incident and suspense: Murder in the Mews, The Incredible Theft, Dead Man's Mirror, Triangle at Rhodes.
Agatha Christie, Murder on the Links
Poirot w akcji we Francji, ale po angielsku. "Another perfect round of detection".
18,12 zł
Agatha Christie, Nemesis
"When it came to solving mysteries, justice was reward enough for Miss Marple."
Agatha Christie, One, Two, Buckle My Shoe
Trup z kulką w głowie i co z tego wynika, gdy zainteresuje się sprawą Poirot.
18,48 zł
Agatha Christie, Tajemnicza historia w Styles
Rok 1920. Polska cudem zatrzymuje i odrzuca sowiecką inwazję, ratując tym samym Europę przed piekłem komunizmu, a w Anglii cisza i spokój. W Polsce śmierć jest przerażającą codziennością, a w Anglii śmierć jest "kulturalną rozrywką z życia wyższych sfer". Rok 1920. W Polsce miliony walczą o życie, a nieprzeliczone setki tysięcy życie tracą, w Anglii natomiast Agatha Christie powołuje do życia Herkulesa Poirota i jego przyjaciela, nowe wcielenie doktora Watsona, czyli Arthura Hastingsa. Niby jedna Europa, a przecież dwa, zupełnie różne światy. Bo kto w Europie wie dzisiaj coś o "Cudzie nad Wisłą", o wydarzeniu, o którym wie każdy Polak? Kto w Europie wie coś o bohaterach jednej z najważniejszych wojen w dziejach kontynentu? A kto wie o małym, nieznośnym, zarozumiałym Belgu? O prawdziwych bohaterach, czynach ważnych dla Europy, nie wie nikt, a o postaci zmyślonej wie prawie każdy "wykształcony" Europejczyk. Oto kultura i tradycja "zjednoczonej Europy": błahostki, zabawa i fikcja "żyją", a rzeczy istotne skazane są na zapoznanie i zapomnienie. Bal na Titanicu? Ale nie przerywajcie zabawy - mówią "światli Europejczycy" - tym razem góra lodowa nie rozpruje statku, bo jest... szczepionka! Wiek XXI i jego "statek głupców".
11,96 zł
Agatha Christie, The Body in the Library
Wścibska i całkowicie pozbawiona złudzeń oraz sentymentów panna Marple rozwiązuje tajemnicę, znalezionego rankiem w bibliotece, ciała młodej kobiety. Opowieść pasjonująca, ale tylko dla czytających (i rozumiejących) po angielsku.
21,12 zł
Agatha Christie, The Mysterious Affair at Styles
"Poirot's first published case remains as intriguing as ever".
26,88 zł
Agnieszka Osiecka, Szpetni czterdziestoletni
Świat bananowej młodzieży PRL-u, czyli jak wykuwała się pierwsza fala rodzimych celebrytów. Szpetnych.
4,51 zł
Aileen Orr. Niedźwiedź Wojtek. Niezwykły żołnierz Armii Andersa
Historia tak wyjątkowa i wzruszająca, że gdyby przytrafiła się żołnierzom US Army, w Hollywood nakręcono by kilka filmów, które miałyby milionową widownię i które zdobyłyby masę nagród - przecież prawdziwe losy Wojtka są znacznie bardziej fascynujące niż wydumane opowieści o Lessi, czy uwięzionej orce. Ani PRL (co oczywiste), ani poroniony PRL-bis (co tym bardziej oczywiste) nie tylko, że nie dostrzegł w losach Wojtka nic filmowo interesującego, ale nawet napisanie książki zostawił zagranicznym autorom. Obcy piszą polską historię. Dosłownie i w przenośni. Od stuleci.
Akwarium 3/86, rok XXVII, nr 3 (93), maj-czerwiec
W numerze artykuły o pielęgnicy skośnopręgiej, o proporczykowcu z Kap Lopez, dwunasty odcinek o kąsaczowatych, które są mylone (tym razem "kieszonkowiec Barbera" i "gruczołowiec niebieskopręgi" - tak proponowali je nazwać po polsku wydawcy pisma). Jest też artykuł o hodowli żółwi czerwonolicych, a także o roślinach w akwarium (rodzaj Nasaea). W "Kąciku technicznym" projekt tyrystorowego termoregulatora. Artykuł o chemii wody poświęcony jest środkom dezynfekującym i leczniczym. Oprócz tego recenzje i sprawozdania z imprez organizowanych przez PZA.
Pismo skandalicznie niepoprawne politycznie: wśród ryb, żółwi, raków itp. istnieją tylko samce i samice, dwie płcie, które różnią się wyglądem i funkcjami: np. ikrę składa tylko samica! Skandal!
Akwarium 3/89, Rok XXX: 1989, Nr 3 [111], maj - czerwiec
Dwumiesięcznik Polskiego Związku Akwarystów z połowy 1989 roku, a w nim artykuły o rybach (Oreochromis Nilotica, Tęczanka wspaniała, Wielkopłetw wspaniały, Holoshestes pequira), o roślinach (Lilaeopsis), o gadach (Phelsuma madagascariensis) reportaż z rynku akwarystycznego w Tajlandii, III część artykułu Władysława Turka o genetyce w hodowli ryb akwariowych (dziedziczenie płci), artykuł o stułbi, a także sprawy bieżące, którymi w tamtym czasie żyli akwaryści.
Akwarium. Nr 4 (112) 1989 lipiec-sierpień
W piśmie artykuły o: dyskowcach i paletkach, kirysku pstrym, pyszczaku złocistym, akwarystyce morskiej, lotosie grzebień tygrysi, paprociach akwariowych, wężu mangrowym oraz kilka doniesień "z życia akwarystów".
Alain Buisine, Casanova
Świat arystokracji i świat klasy rządzącej przed rewolucją francuską: przyjemność fizyczna i korzyść własna jako jedyne zasady. I Casanova jak ryba w wodzie w świecie cielesności tryumfującej. Aż gilotyna zrobiła miejsce dla nowej armii spragnionych uciech. Władza, by mieć jak najwięcej seksu i seks, by mieć jak najwięcej władzy. Zboczenie, wyuzdanie, tajne związki (w książce - masoneria), zdrada, intrygi... Sytej Europy portret niezmienny. Od Kaliguli i Nerona po pijanego "europejskiego szefa komisji". Byłoby smutne, gdyby nie było obrzydliwe. I miliony niewolników - nawóz wygodnego życia "wybrańców" - ofiary jakiejś ideologii, albo "postępu", co to ma za znaczenie zresztą w imię czego Moloch pochłania codziennie nowe ofiary... .
Alan Bullock, Hitler i Stalin, tomy 1 i 2
Podtytuł: "Żywoty równoległe". Dwaj bogowie socjalizmu - narodowego i międzynarodowego - w walce o wyłączność w panowaniu nad światem, za którą zapłaciły miliony zwykłych ludzi. I miliony zwykłych ludzi, którzy bogom swoim gotowi byli oddać życie. Niemcy i Rosja, i ich najlepsi synowie z piekła rodem. Obu łączyła jedna rzecz: umiłowanie pokoju. "Walka o pokój", "obrona pokoju", "utrwalanie pokoju" były "główną nutą propagandy" hitlerowskiej i stalinowskiej (s.5). Książka pokazuje jak ten pokój budowano - najpierw równolegle: w Niemczech i w Rosji Sowieckiej, a potem na świecie.
22,82 zł
Alan Sillitoe, Samotność długodystansowca
W książce dwa opowiadania: tytułowe i "Córka szmaciarza". Angielski "młody gniewny" z lat 50-tych (sfilmowany przez twórców "nowej fali").
4,53 zł
Albert Camus, Cztery powieści. Obcy, Dżuma, Upadek, Pierwszy człowiek
Cztery w jednym. Bardzo ekonomicznie. Niezwykła proporcja: objętość dzieła życia wobec jego doniosłości. A są pisarze, jak np ten, no, no jak mu tam, ten, co to tyle napisał, o tu są jego książki, zajmują całą półkę (z dostawką i jeszcze tam w przedpokoju, w pudełku, o tam, pod szafą), no jak mu tam...
46,45 zł
Albert Einstein, Teoria względności i inne eseje
Dlaczego zasada Galileusza jest niesłuszna? Odpowiedź na stronie 31. Oraz kilkadziesiąt innych stron (książka ma tylko 87 stron!), które pozwolą zrozumieć teorię względności (szczególną i ogólną), a także przedstawią filozoficzne i etyczne myśli fizyka z siwą czupryną.
34,56 zł
Albert Paris Gutersloh, Słońce i księżyc
Jeszcze jedna "powieść totalna" wydana w latach 60-tych przez PIW w serii Powieści XX wieku.
5,67 zł
Albert Schweitzer, Bach. Biografia
Bach znalazł godnego siebie biografa. Gdzie myśl, czucie i wiara pomagają pojąć i przeżyć dzieło, które pozostanie, nawet jeśli muzyka się skończy...
79,11 zł
Alberto Couste, Julio Cortazar. Człowiek i twórca
Nietuzinkowy i adorujący, osobisty i ambitnie literacki opis "człowieka i twórcy" oraz jego pisarstwa.
11,70 zł