Zofia Kossak, Rok polski

Dostępność: Przykro nam, ale teraz nie ma :(
Cena: 18,34 zł

Cena regularna:

18.34
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Zofia Kossak, Rok polski. Obyczaj i wiara. Wklejane ilustracje - reprodukcje obrazów z Muzeum Narodowego. Wydawca informuje z dumą, że przy drukowaniu książki zastosowano po raz pierwszy nową czcionkę polską ANTYKWĘ TORUŃSKĄ zaprojektowana przez Zygfryda Gardzielewskiego przy współpracy Józefa Gruszki. Czcionkę wykonała Odlewnia Czcionek w Warszawie, ul Rejtana 16 z matryc rytowanych przez Kazimierza Szczygła. 

"Rok polski" to poemat na cześć polskiej tradycji pisany sercem przepełnionym tęsknotą... Tak wspomina się największą miłość życia - miłość prawdziwą, więc nie ślepą, ale rozumiejącą i wybaczającą. Książka całkowicie nie z tego świata, bo nie tylko, że mądra i dobra, to jeszcze maluje obraz kraju - przyrody i ludzi - którego już nie ma... Że ludzie odchodzą, mijają to rzecz naturalna. Ale, że przyroda, natura, też minie? Oto Roku Pańskiego 2020 nie było w Polsce w ogóle śniegu - jedynie trochę w górach. Jest to jedno ze zdarzeń o konsekwencjach zaskakujących, nawet duchowych. Na stronie 159 znajdujemy bowiem taki fragment: "Piękno śniegu cenią należycie tylko ci, co go od lat nie widzieli bytując w kraju, gdzie przez pięć miesięcy obowiązuje koniec października. Na czym polega czar śniegu? Że cichy. Następnie, że biały. Cisza jest zawsze dostojna, jak hałas zawsze pospolity. Pośród wrzawy trudno myśleć, w ciszy człowiek jest przymuszony do zadumy i skupienia. Zgiełk rozdrabnia - cisza wyogromnia. Wszystkie wielkie rzeczy, by się narodzić, potrzebują ciszy. Biel to czystość i niewinność. Tęsknota stworzenia za utraconą przez grzech czystością daje się zmierzyć zachwytem, co ogarnia duszę, kiedy na ziemię spadnie pierwszy śnieg. Matka przed urodzeniem dziecka stroi dlań kołyskę. Świat oczekujący przyjścia Zbawiciela obleka się w biel. Oczekiwanie stanowi istotę grudnia. Oczekiwanie na Gody." ... Czyżbyśmy już tak przebrali miarę w zepsuciu, deprawacji, grzechu, tak splugawiliśmy nasz świat, że przestaliśmy zasługiwać na biel śniegu - na szatę czystości i niewinności?

Instytut Wydawniczy PAX, Warszawa 1958. Stron 180. Okładka twarda, płótno, obwoluta. Książka w stanie doskonałym jak na swoje lata, jedynie obwoluta nosi wyraźniejsze ślady upływu czasu (przetarcia na brzegach i grzbiecie - wszystko widoczne na zdjęciach).

Produkty powiązane

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl