

Robert Spałek, Jarosław Guzy. U źródeł złego i dobrego. Rozmowy z pierwszym przewodniczącym Krajowej Komisji Koordynacyjnej NZS





Opis
Robert Spałek, Jarosław Guzy. U źródeł złego i dobrego. Rozmowy z pierwszym przewodniczącym Krajowej Komisji Koordynacyjnej NZS, Warszawa 2009, 232 s. Okładka twarda, książka nowa.
Bardzo cenne, szczere świadectwo. Dla zainteresowanych współczesna historią. Bohater wywiadu połączył we wspomnieniach perspektywę socjologa, działacza organizacji studenckiej, uczestnika a zarazem obserwatora przemian społecznych i politycznych ostatnich kilkunastu lat PRL. Najobszerniejsza część książki dotyczy okresu, kiedy Jarosław Guzy współtworzył, a następnie stał na czele Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Niemal równie obszerne są części poświęcone okresowi internowania i komentarzom do lat późniejszych. Guzy dokonuje bardzo interesujących interpretacji (szczególnie dotyczy to schyłkowego okresu PRL i następujących po nim przemian systemowych) i ocenia zgodnie z własnym sumieniem. Rozprawia się z lansowanymi i obiegowymi opiniami.
Jarosław Guzy (ur. 1955) – współpracownik krakowskiego SKS (od 1977), przewodniczący Krajowej Komisji Koordynacyjnej NZS (1981). Studiował socjologię i historię UJ (1976–1981). W czasie strajku studenckiego jesienią 1981 stał na czele Ogólnopolskiego Komitetu Strajkowego. Internowany od 13 XII 1981 do grudnia 1982 (Białołęka, Darłówko). Współpracował m.in. z Komisją Interwencji i Praworządności NSZZ „Solidarność”, Polskim Funduszem Praworządności, Ruchem „Wolność i Pokój”. W latach 1988–1991 w USA (odbył m.in. staż w Kongresie). Po powrocie był doradcą Ministra Obrony Narodowej w rządzie Jana Olszewskiego. W 1993 wycofał się z polityki. Działał na rzecz polskiego członkostwa w NATO (m.in. w latach 1996–1999 był Prezesem Klubu Atlantyckiego). Kontynuuje działalność publiczną jako komentator i ekspert w obszarze spraw międzynarodowych i polityki bezpieczeństwa.
Robert Spałek (ur. 1971) – historyk, absolwent UW, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Warszawie (od 2000). Autor blisko stu artykułów popularnych i naukowych oraz opracowań dotyczących historii politycznej PRL, między innymi monografii „Warszawska ulica w stanie wojennym” (2008).



118,40 zł