

Amplituner Elizabeth Unitra-Diora

To prawdziwy rarytas dla każdego, kto ceni niepowtarzalne, ciepłe brzmienie polskiego sprzętu z tamtych czasów. Ten model to zarazem wyjątkowy zabytek, pierwszy model „Elizabetki”, wyprodukowany jeszcze na licencji Sanyo.
Amplituner Tosca 303

Polskie radio ze wzmacniaczem marki Unitra Diora, w doskonałym stanie.
Elizabeth Hi Fi, schemat

Skoro mamy stare, PRL-owskie radio, dobrze jest mieć i jego schemat. Wcześniej, czy później - na pewno się przyda...
Gramofon G-1100 fs Daniel Hi-Fi

Najsłynniejszy i chyba najbardziej popularny PRL-owski gramofon Hi Fi. Jak każdy sprzęt Unitry Daniel ma swoich wielbicieli, ale i krytyków, którzy nazywali go "sprzętem gramofonopodobnym", na wzór innych PRL-owskich zastępników "rzeczy normalnych", coś jak "wyrób czekoladopodobny" - zastępnik czekolady (to wyjaśnienie dla tych miłośników Unitry, którym nie dane było żyć w PRL-u, w państwie, w którym zawsze wszystkiego brakowało, w królestwie zastępników, nawet zwykłe opakowania były "zastępcze").
Gramofon G-1100 fs Daniel Hi-Fi, soft

Jeszcze jeden gramofon G-1100 fs Daniel Hi-Fi. Ten wymaga jednak pewnej kuracji.
Gramofon G-1100 fs Daniel Hi-Fi, weteran

Gramofon G-1100 fs Daniel Hi-Fi. Weteran, który w troskliwych rękach odzyska pierwotną świetność.
Gramofon GS-461 / 472

Gramofon o podwójnym oznaczeniu: tabliczka z tyłu mówi, że jest to GS-461, a napis z przodu, że gramofon nazywa się GS-472. Jak zwał, tak zwał, gramofon zaprojektowany jako część "zestawu wieżowego midi 055" Unitry-Diory (też w Antykwariacie).
Gramofon GS-500

Gramofon GS-500 zaprojektowany, by pasował stylistycznie do wieży SSL-500 (Unitara Diora). Półautomat: włącza się po ustawieniu ramienia nad płytą, a po skończonym odtwarzaniu ramię powraca i gramofon wyłącza się (odłączana jest też wkładka). Napęd paskowy. Chyba ostatni typ gramofonu produkowany w zakładach Fonica. Jak każdy wyrób Unitry ma zarówno zagorzałych zwolenników, jak i zapiekłych przeciwników. W każdym razie gra i działa bardzo dobrze.
Instrukcja obsługi magnetofon stereofoniczny M 2405 S "FORTE"

Skoro mamy magnetofon to musi być i instrukcja i schemat.
Instrukcja obsługi stereofonicznego odbiornika radiowego Elizabeth Hi-Fi

Instrukcja obsługi stereofonicznego odbiornika radiowego Elizabeth Hi-Fi była dodawana do sprzedawanego radia. U nas można ją dostać osobno.
Korektor graficzny EQ-8000, ZDZ

Korektor graficzny EQ-8000, produkowany przez Zakłady Doskonalenia Zawodowego w Warszawie, przewidziany był do współpracy z mini wieżami Unitry oznaczanymi symbolem "8000", ale - jak podano w instrukcji - mógł współpracować z dowolnym wzmacniaczem.
Korektor stereo FS 015 UNITRA

Korektor w domowym użytku przez lata, ale przez ostatnie mało używany (choć podłączony), bo słuchamy muzyki bez "ulepszaczy". Tak się nam porobiło, że podoba nam się teraz słuchanie muzyki takiej, jaką nagrano - "pure direct". Korektor z oryginalna instrukcją, niestety, pudełko już nie dotrwało do naszych czasów.
Magnetofon kasetowy MacWatts Stereo Cassette Deck MDS 440 Diora

Trzysilnikowy magnetofon kasetowy Diory, wersja eksportowa, więc wszystkie napisy z przodu po angielsku (z tyłu po polsku, więc w zasadzie jakby wersja pół-eksportowa). A zatem napisy głoszą, że jest to "MacWatts Stereo Cassette Deck MDS 440", że ma "Three Motors Drive System", że jest dostosowany do "Metal Tape", że ma systemy wyciszania szumów "Dolby B-C NR" oraz, że ma "Electronic Logic Control". Swego czasu uchodził za najlepszy, PRL-owski magnetofon kasetowy.
Magnetofon Koncert M 3401 SD Stereo HiFi, naby, szpule, instrukcja serwisowa, demagnetyzator toru taśmy oraz mikrofony Tonsil Md 268

Koncert, czyli flagowy produkt Unitra ZRK, duma PRL-owskiego przemysły elektronicznego. Wraz z magnetofonem oryginalne naby i szpule, instrukcja obsługi oraz - rzecz niezbędna przy takim sprzęcie - instrukcja serwisowa. Na okrasę, w "gratisie" dwa mikrofony dynamiczne Md 268 Unitra Tonsil. Może to nie jest profesjonalne studio nagraniowe, ale na pewno wszystko, czego potrzeba, by w amatorskich warunkach zrobić nagrania wysokiej jakości (a nawet można pokusić się o ich wydanie - jak to np. zrobił z powodzeniem, korzystając z podobnego sprzętu w domu, Bruce Springsteen). Demagnetyzator US-1515 (UNITRA ELMASZ) "służy do usuwania magnetyzmu szczątkowego z elementów toru taśmy magnetycznej", co oznacza, że magnetofon poddany odpowiednim zabiegom zawsze może cieszyć nas doskonałym, wiernym w najdrobniejszych szczegółach dźwiękiem.
Magnetofon Unitra M 2405S

Stereofoniczny "szpulak", który nie dostał stempelka "Hi-Fi" tylko dlatego, że miał wbudowany lichy wzmacniacz i podłe głośniki. Podobno jakaś "wersja eksportowa" taki napis jednak nosiła. Ale zwykle magnetofon był podłączany do radia, albo wzmacniacza, więc wbudowany wzmacniacz i wbudowane głośniki nie miały nic do roboty. Magnetofon może również stać pionowo, co w czasach jego produkcji oznaczało spełnienie światowych standardów.
Magnetofon Unitra M601SD Marcin

Marcin, czyli M601SD. Rarytas: "polski vintage". Najwyższej jakości deck kasetowy Hi Fi montowany na przełomie lat 70/80 przez Zakłady Radiowe im. M.Kasprzaka (Unitra-ZRK) w Warszawie.
Magnetofon Unitra ZRK M 531S

Początki polskiej stereofonii. Kiedyś marzenie melomana, teraz sentymentalny gadżet.
Mini-Line Diora Unitra Hi-Fi: FS 015, MDS 415, AS 215, 311 D

Ten zestaw, w PRL znany jako Mini-Line Diora, na eksport produkowany był jako Nikola Tesla, Dynamic Speaker lub Bruns. W skład mini-wieży Unitra-Diora wchodzą: korektor stereo FS 015, magnetofon MDS 415, tuner AS 215 i wzmacniacz Trawiata 311D. Małe i mocne. Z polskimi kolumnami z tamtego okresu potężne i klarowne brzmienie, jedyne w swoim rodzaju.
Radmor 5102

Srebrny Radmor 5102. Gra tak, że trudno nie tylko przestać słuchać, ale i... wzrok oderwać!




