

B-17 Flying Fortress, Sky Giants, 1/200 th Scale, Academy 2102, model plastikowy

Prawdziwa miniatura i prawdziwe wyzwanie dla dłoni i oczu: model 200 razy mniejszy od oryginału.
B-17C Flying Fortress, 1/72nd Scale, Academy 1666, model plastikowy

Model z wnętrzem kadłuba, z lukami bombowymi i z bombami.
B-2 Stealth Bomber, 1/72 Scale, Testors No. 4093. Zestaw z klejem, farbami, pędzlami

Najdroższy samolot kiedykolwiek zbudowany i jednocześnie - ze względu na swoje możliwości - wywołujący najbardziej zażarte dyskusje między zwolennikami i przeciwnikami tego rodzaju broni. Zestaw jest reklamowany na pudełku jako zawierający wszystko, co potrzeba do zbudowania modelu: klej z aplikatorem, sześć farb i dwa pędzelki. "Nic więcej nie trzeba kupować!" - zapewnia producent. Ba! Gdyby to wystarczało do zbudowania pięknego modelu... Tymczasem potrzebne są jeszcze przynajmniej trzy rzeczy, bez których nie ma mowy o pięknym samolocie, a o które zwykle najtrudniej, i które trzeba dostarczyć we własnym zakresie, a są "nie do kupienia" (nawet w Antykwariacie:) - cierpliwość, staranność i wytrwałość.
B-24 Liberator, skala 1:33, Fly Model Nr 21, I wydanie

Wyprodukowany w największej liczbie, w czasie II wojny światowej, amerykański samolot bojowy. Odegrał ogromną rolę nie tylko w walce, ale również zapisał się wyjątkowo - i niestety tragicznie - w polskiej historii. Cichociemni, Powstanie Warszawskie, katastrofa w Gibraltarze... . Model trudny, ale - właśnie ze względu na naszą historię - wart zbudowania.
B-24 Liberator. Latające Fortece 5

B-24 Liberator, model metalowo-plastikowy, w skali 1:144 i poświęcony temu samolotowi numer 5-ty pisma "Latające Fortece".
B-25 J "Mitchell", skala 1:33, Orlik Nr. kat. 051, 11/2008, model kartonowy - karton

Wydano dwie wersje modelu: na papierze kredowym (części metalowe bardziej się błyszczą) i na normalnym kartonie (części wydrukowane jako metalowe mają trochę bardziej matowy połysk). Obie sprzedajemy.
B-25 J "Mitchell", skala 1:33, Orlik Nr. kat. 051, 11/2008, model kartonowy - papier kredowy

Amerykański bombowiec z II wojny światowej w bardzo wiernym modelu. Wydano dwie wersje modelu: jedna została wydrukowana na zwykłym kartonie, druga na papierze kredowym, na którym wydrukowane metalowe części nabrały dodatkowego połysku. Ale poszycie wydrukowane na zwykłym kartonie, choć nie tak metaliczne, jest również bardzo realistyczne.
B-52 Stratofortress, 1:72 Scale, Monogram 5709, model plastikowy

Amerykańskie lotnictwo strategiczne. Gigantyczny model - jak na skalę 1:72: długość - 66 cm, rozpiętość skrzydeł - 76,2 cm. Bardzo dokładny w odwzorowaniu detali: szczegółowe odwzorowanie podwozia, komór bombowych, silników, wnętrza, klap. Pełne uzbrojenie. Malowanie z wojny w Wietnamie. Imponująca ozdoba kolekcji.
Bahnhof Klingenberg-Colmnitz, dworzec kolejki TT

Model dworca kolejki w skali 1:120, czyli TT - skali obowiązującej modelarzy w państwach socjalistycznych, a produkowanej w NRD. Stąd na budynek dworca producent przewidział tablice w językach "krajów demokracji ludowej": można więc mieć dworzec niemiecki/enerdowski, rosyjski, czeski, węgierski lub polski (na ten ostatni budynek niemieccy producenci przewidzieli nazwę "Śmierdnica" - ale o tym już pisaliśmy gdzie indziej).
Bateria 406 mm Schleswig - Holstein, skala 1:400, JSC nr katalog. 88, 11/2006

Zabytek klasy światowej: zbudowana na Helu w 1940 przez niemieckich okupantów bateria najpotężniejszych dział artylerii nadbrzeżnej (donośność 43 km!). Działa kalibru 406 mm (16”) były wyjątkowo groźne, ale oprócz kilkudziesięciu strzałów ćwiczebnych nie zostały użyte bojowo. W 1941 roku zostały przeniesione na Wał Atlantycki, bo niemieckie dowództwo było przekonane (z właściwą sobie pychą i butą), że wojnę w tej części Europy oraz na wschodzie ma wygraną.
Beaufighter Mk.VI, 1:72, CP 13 KIT No. CP13:2400, Hasegawa Hobby Kits 51213, model plastikowy

Precyzyjny model słynnego angielskiego ciężkiego myśliwca z II wojny światowej, niebezpiecznego nie tylko dla wrogów, ale i dla pilotów (zginął na nim - właśnie z powodów lotno-pilatażowych, technicznych - dowódca polskiego 307. Dywizjonu Lwowskich Puchaczy, mjr Antonowicz).
Bell H-13 H "Gunship", 1:35, Revell 04402, model plastikowy

Latająca wielka bańka mydlana. Tak nazwał swoje dzieło konstruktor - Arthur M. Young. Helikopter produkowany przez dziesięciolecia. Wyprodukowano chyba wszystkie możliwe wersje. Największą popularność zdobyła - oczywiście dzięki Hollywood i "M.A.S.H." - wersja sanitarna. W pudełku wersja z uzbrojeniem (oprócz bogatego uzbrojenia dokładna makieta silnika, ruchome śmigło, szczegółowo opracowana kabina, dodatkowe zbiorniki, figurka pilota, bogata kalkomania).
Berliner TT Bahnen, katalog

Berliner TT Bahnen, katalog z 1985 roku. Wersja niemiecko - polska. W katalogu lokomotywy parowe, spalinowe i elektryczne, wagony towarowe i osobowe, tory, zwrotnice, wyposażenie Polymatic, sygnały, przejazdy, wyposażenie, sieć trakcyjna - wszystko, co było wówczas produkowane w NRDówku i z czego czasem coś można było kupić w Składnicy Harcerskiej.
BF - 109 E-1, JMK Vacuform, 1/72, model plastikowy

Przeznaczony dla modelarzy zaawansowanych (co zapisano na opakowaniu - zestaw "próżniowy") model samolotu z Legionu Condor, I eskadra Jagdgruppe 88 - 1939 rok.
Bf-108 B-2 TAIFUN, skala 1:33, Kartonowe ABC 12'2005, GPM Nr kat. 241 Seria "B"

Słynny samolot, który w 1934 roku dostał łupnia od polskich RWD na zawodach "Challenge". W zeszycie model w malowaniu z "pustynnej misji specjalnej", z 1942 roku. Samolot w tej wersji był egzemplarzem wyjątkowym. Bardzo ciekawie opracowany model, z drukiem bardzo realistycznie stwarzającym iluzję naturalnych materiałów.
Bloch MB.210, Latające Fortece nr 25

Bloch MB.210, model samolotu z 1938 roku w skali 1:144 i zeszyt nr 25 serii Latające Fortece.
Blohm & Voss BV 141B, 1:72, Airfix 03014, model plastikowy

Eksperymentalna konstrukcja niemieckiego samolotu obserwacyjnego z przełomu lat 30-tych i 40-tych XX wieku. Ciekawy model dla miłośników wyjątkowych konstrukcji.
Blohm & Voss BV 222 Wiking, Latające Fortece 22

Model niemieckiej łodzi latającej Blohm & Voss BV 222 Wiking (skala 1:200), samolotu z II wojny światowej i numer 22 zeszytu "Latające Fortece" w całości poświęcony tej wyjątkowej konstrukcji.
Blohm & Voss P.210, Modelik 19/08

Tajna broń Hitlera, która, niezrealizowana w Niemczech, doczekała się urzeczywistnienia u sowietów. Niemiecki odrzutowy samolot myśliwski z II wojny światowej.
Blohm und Voss Bv 138, skala 1:33, Fly Model 18, Gomix, model kartonowy

"Dziś należą do nas Niemcy, a jutro cały świat" - jak śpiewali hardo Niemcy, przygotowując świat na największy dar Niemców dla ludzkości: piekło na ziemi. Sprzedawany samolot miał być jednym z narzędzi "germańskiego panowania na morzach i oceanach". "Nadludzie", wykorzystując pracę niewolniczą, wybudowali ok. 300 tych samolotów.



