

"S-Bahn" railway station & "S-Bahn" railway bridge, Faller H0 119 & Faller H0 551

Element konieczny pejzażu niemieckiej metropolii, czyli stacja i wiadukt "S-Bahn". Skala H0. "S-Bahn" railway station - Faller H0 119 i "S-Bahn" railway bridge - Faller H0 551. W pierwszym pudełku 238 plastikowych części w 10 kolorach, przezroczyste okna oraz papierowe maski z drukowanymi zasłonami, a w drugim 143 plastikowe części w 6 kolorach, przezroczyste okna i również papierowe maski z drukowanymi zasłonami. W obu pudełkach oczywiście szczegółowe instrukcje.
Amerykańska lokomotywa spalinowa GP 20, Kolekcja Lokomotywy Świata, model plastikowy

Model amerykańskiej lokomotywy spalinowej z przełomu lat 50. i 60. XX wieku oraz zeszyt nr 40 Kolekcji Lokomotywy Świata.
Amerykańska lokomotywa z 1946 roku ALCO PA1, Kolekcja Lokomotywy Świata, model plastikowy

Model (skala 1:160) legendarnej amerykańskiej lokomotywy z lat 40-tych i 50-tych XX wieku ALCO PA1 wraz z 18 numerem zeszytu Kolekcji Lokomotywy Świata, w którym opisano m.in. parowozy typu Atlantic, dworzec Nagoja, TranzAlpine Express i budowę parowozu - wyposażenie budki maszynisty.
Amerykański parowóz K4 2-3-1, Kolekcja Lokomotywy Świata nr 24, model plastikowy

Model amerykańskiego parowozu K4 2-3-1, w tradycyjnej dla tego wydawnictwa skali, czyli 1:160 i zeszyt czasopisma "Kolekcja Lokomotywy Świata nr 24". W czasopiśmie oprócz opisu lokomotywy, której model dołączono, opis dworca Clapham Junction oraz katatsrofy, która miała tam miejsce w 1988 roku, opis 100-letniego cudu techniki: jednoszynowej kolejki w Wuppertal, a także artykuł o Warszawskiej Spółce Akcyjnej Budowy Parowozów.
Amtsgericht, District court, Tribunal, skala 1:87, Faller H0 420

Sąd rejonowy w skali 1:87, czyli idealny na makietę kolejki H0. Z 422 części można zbudować piękny model wyjątkowego budynku, który wygląda imponująco nie tylko w dzień, ale również w nocy, z zapalonymi w wewnątrz światłami (dzięki oknom z zasłonami i witrażami).
Andes Class 2-8-0, Kolekcja Lokomotywy Świata nr 26

Andes Class 2-8-0, brytyjski parowóz zbudowany na zamówienie peruwiańskich kolei FCC (model w skali 1:160, czyli N) oraz zeszyt nr 26 z serii "Kolekcja Lokomotywy Świata". W numerze artykuły (oprócz artykułu o parowozie Andes Class 2-8-0): o parowozach typu 2-8-0, o parowozach serii FS 746, o Dworcu Manchester Liverpool Road, o Bieszczadzkiej Kolejce Leśnej i o brytyjskiej fabryce parowozów Beyer Peacock and Company.
Austriacka lokomotywa Class 1020(E94), Kolekcja Lokomotywy Świata, zeszyt 11

Model (jak zawsze w skali 1:160) austriackiej lokomotywy Class 1020 (E94) i zeszyt nr 11 Kolekcji Lokomotywy Świata. W zeszycie, oprócz opisu lokomotywy, której model dołączono do wydawnictwa, artykuł o legendarnym parowozie 999, o moście Sutong, o kolei Indian Pacific oraz materiał z cyklu opisującego budowę parowozu - część druga o silniku parowym.
Bahnhof Klingenberg-Colmnitz, dworzec kolejki TT

Model dworca kolejki w skali 1:120, czyli TT - skali obowiązującej modelarzy w państwach socjalistycznych, a produkowanej w NRD. Stąd na budynek dworca producent przewidział tablice w językach "krajów demokracji ludowej": można więc mieć dworzec niemiecki/enerdowski, rosyjski, czeski, węgierski lub polski (na ten ostatni budynek niemieccy producenci przewidzieli nazwę "Śmierdnica" - ale o tym już pisaliśmy gdzie indziej).
Berliner TT Bahnen, katalog

Berliner TT Bahnen, katalog z 1985 roku. Wersja niemiecko - polska. W katalogu lokomotywy parowe, spalinowe i elektryczne, wagony towarowe i osobowe, tory, zwrotnice, wyposażenie Polymatic, sygnały, przejazdy, wyposażenie, sieć trakcyjna - wszystko, co było wówczas produkowane w NRDówku i z czego czasem coś można było kupić w Składnicy Harcerskiej.
BRAWA Neuheiten'90. Katalog

Cała "garmażeria" elektryczna, bez której niepodobna sobie wyobrazić porządnej makiety czy dioramy. Lampy, sygnalizatory, zegary, słupy ogłoszeniowe, dzwonki,...
Brytyjska lokomotywa Class 373 White Rose i zeszyt Kolekcja Lokomotywy Świata nr 45

Brytyjska lokomotywa Class 373 White Rose (model w skali 1:160), czyli jednostka obsługująca ekspresowe połączenia w tunelu pod kanałem La Manche dołączona do 45 zeszytu "Kolekcja Lokomotywy Świata". W numerze, oprócz opisu lokomotyw Class 373, artykuły o lokomotywie Ty51, o Chemin de Fer de la Baie de Somme oraz o Stadler Rail AG.
Brytyjska lokomotywa spalinowa Class 55 Deltic i zeszyt 44 Kolekcja Lokomotywy Świata

W zeszycie, oprócz bardzo poważnych i dużych lokomotyw, Piaseczyńska Kolej Wąskotorowa:
"Bo pamiętajcie proszę to
że prócz pociągów co w dal mkną
wiedzie je dróg żelaznych sto
przez całą dobę
są też kolejki wąskoto
są też kolejki wąskoto
są też kolejki wąskoto
wąskotorowe"
jak śpiewali "Skaldowie" w "Hymnie kolejarzy wąskotorowych".
Cadillac Eldorado '59, Busch Atomodelle 1:87, BUSCH 45110

Cadillac Eldorado z 1959 roku, czyli IV generacja tego modelu. Różowy symbol amerykańskiej kultury popularnej, nie tylko motoryzacyjnej. Kwintesencja złego gustu na kółkach. Taki był styl popularny państwa, które poczuło, że rządzi światem i styl jego obywateli, którzy - wzbogaceni po wojnie - poczuli się elitą globalną. Dla "starej Europy" - zrujnowanej po wojnie - Cadillac Eldorado był ikoną prostackiej przesady we wszystkim. Model, mimo mistrzostwa firmy BUSCH, tylko sugeruje szaleństwo oryginału. A oryginał robił wrażenie nie tylko swoim wyglądem, ale również komfortem jazdy i silnikiem: V8 6,4l OHV! Może i wyglądał jak puszący się nuworysz, ale silnik - czyli serce każdego samochodu - miał wielkie. Samochód przez duże, różowe, kapiące chromem "S".
Chińska lokomotywa elektryczna Shao Shan 8, Kolekcja Lokomotywy Świata, nr 29

Model rekordowej (240 km/h!) chińskiej lokomotywy elektrycznej Shao Shan 8 i zeszyt nr 29 z serii Kolekcja Lokomotywy Świata. W zeszycie, oprócz opisu lokomotywy, której model dołączono do wydawnictwa, artykuły o szwajcarskich parowozach klasy A 3/5, o trasie Denali Star na Alasce oraz o J.F.A. Borsigu, założycielu największej, niemieckiej fabryki parowozów.
Ciężka włoska lokomotywa elektryczna Class E428, Kolekcja Lokomotywy Świata nr 50

Model ciężkiej włoskiej lokomotywy elektrycznej Class E428, w tradycyjnej skali 1:160 (skala N) oraz zeszyt "Kolekcja Lokomotywy Świata" nr 50, w którym - oprócz materiałów na temat lokomotywy, której miniaturę dołączono do wydawnictwa - artykuły o pierwszej PRL-owskiej lokomotywie elektrycznej ET21, o japońskim luksusowym pociągu Cassiopeia oraz o firmie St. Louis Car Company.
Class 6E Blue Train, Kolekcja Lokomotywy Świata, zeszyt 23

Zeszyt 23 serii "Kolekcja Lokomotywy Świata" i model najpopularniejszego elektrowozu używanego przez południowoafrykańskie koleje South African Railways (SAR).
Czołg PzKpfw VI Tiger 700, skala 1:87, Roco Minitanks, model plastikowy

Czołg PzKpfw VI Tiger 700 z serii "Roco Minitanks", więc w skali HO (choć nigdzie na pudełku nie jest to napisane). Model częściowo do samodzielnego złożenia.
Dom "Trenta-Nova", Faller H0 B-338, budownictwo kolejowe

Model Faller B-338, czyli model w skali H0 domu "Trenta-Nova" do makiety kolejki. W pudełku 142 części plastikowe (w pięciu kolorach) do samodzielnego sklejenia, 38 części do przeszklenia okien, czarny papier umożliwiający maskowanie (jeśli zbuduje się wewnętrzne oświetlenie - zestaw Faller 670), zasłony do okien oraz instrukcja.
Dom mieszkalny nr 1, VERO 2/50, budownictwo kolejowe

Dom na makietę kolejową do NRD-owskiej kolejki TT. Wszystko jest zabytkiem: dom zabytkowy i model zabytkowy, z państwa, którego już nie ma. Ale wciąż można z tego zestawu zbudować bardzo ładną kamienicę (można założyć oświetlenie do makiety nocnej, bo model ma również maskowanie ścian wewnętrznych i przepuszczające światło firanki w oknach).
Dom mieszkalny nr 2, Wohnhaus Nr. 2. VERO 2/51, budownictwo kolejowe

Dom mieszkalny nr 2, model do samodzielnego zbudowania. Możliwość nocnego oświetlenia, bo w zestawie odpowiednie maskowanie ścian wraz z zasłonami w oknach.
